СІМЕЙНИЙ ЛІКАР З ПОЛТАВИ РОЗПОВІВ УКРАЇНЦЯМ ЯК ПОПЕРЕДИТИ АБО ЗНАЧНО ЗМЕНШИТИ ПРОЯВИ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ
Сімейний лікар КП “Центр ПМСД №2 Полтавської міської ради”, тренер-консультант субпроєкту “Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію у Полтавській області” Олександр Денисенко взяв участь в акції “Поділись думкою експерта” та розповів як попередити або значно зменшити прояви артеріальної гіпертензії.
“Бажано, щоб артеріальний тиск не перевищував 130/80 мм рт. ст. Якщо ж є тривале перевищення, то необхідно звернутись до сімейного лікаря”, – зазначає лікар.
До артеріальної гіпертензії призводять такі хвороби, як атеросклероз, цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози. Також розвитку сприяють тютюнокуріння, ожиріння, підвищений рівень холестерину в крові, низький рівень фізичної активності, психологічний стрес, обтяжена спадковість, вживання алкоголю, енергетиків, кави, надмірної кількості солі, смаженої їжі, недостатнє споживання фруктів і овочів.
Щоб запобігти артеріальній гіпертензії та якісно жити:
- Періодично вимірюйте артеріальний тиск.
Якщо у вас тривалий час тиск більше ніж 140/90 мм рт. ст., то негайно зверніться до лікаря. - Відмовтесь від вживання алкоголю та тютюнокуріння.
Безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск. - Зменшуйте вагу та стрункішайте.
Вживайте більше овочів та фруктів, надавайте перевагу кашам та хлібу з висівками, обмежте споживання солі та цукру, відмовтесь від жирної та смаженої їжі, яка може підвищити рівень холестерину. - Контролюйте рівень холестерину в крові.
Відмовтесь від жирної та смаженої їжі. Принаймні двічі на тиждень їжте рибу, вона містить корисні жирні кислоти омега-3, вживайте рослинні олії першого холодного віджиму. - Займайтесь фізичною культурою, ходіть пішки та сходами.
Фізичні вправи допомагають зменшити вплив стресу, який призводить до підвищення тиску. - Обмежуйте споживання солі.
Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів, деяких країнах рекомендовано не більше 3 грамів. - Уникайте стресу та тривоги.
“Стрес — значний чинник, який негативно впливає на серце. Ризик смерті від ішемічної хвороби серця у чоловіків середнього віку при постійних тривогах підвищений на 50%”, – наголошує Олександр Денисенко.
Та радить:
-Намагайтесь уникати перевантаження, емоційного напруження, перевтоми, вимикайте агресивні та тривожні передачі, намагайтесь засинати близько 22 години та спіть 6-8 годин на добу. Слухайте інструментальну та класичну музику.
-Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, хобі допоможуть вам підтримувати психологічну рівновагу.