Пирятинська районна рада
Пирятинський район, Полтавська область

В області завершують аудит використання земель сільськогосподарського призначення

Переглядів: 125

Заступник голови облдержадміністрації Євген Греков взяв участь у засіданні постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин.

Її учасники розглянули стан проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності у регіоні, використання коштів, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва до бюджетів різного рівня. Обговорили й хід виконання у поточному році обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками.

«Інвентаризація земель в області проводиться з 2018 року. В 2018-2019 роках було проінвентаризовано 121 тисячу гектарів. Це невеликий показник. На поточний рік програмою передбачено проведення інвентаризації й оновлення картографічної основи Державного земельного кадастру за рахунок бюджету по всій Україні. Цього року в області проводиться інвентаризація 25,7 тисяч гектарів земель. Із них 7,6 тисячі гектарів – землі сільськогосподарського призначення та 18 тисяч гектарів – землі лісогосподарського призначення. Нині здійснено реєстрацію 79 земельних ділянок, які внесені до Державного земельного кадастру загальною площею 1621 гектар. Закінчити інвентаризацію встановленого обсягу сільськогосподарських земель планують до середини вересня, лісогосподарських – до кінця поточного року. Ми єдині з-поміж інших регіонів працюємо за встановленим графіком. У деяких областях тільки почали проводити тендери», – в.о. обов’язків начальника ГУ Держгеокадастру у Полтавській області Людмила Остапенко.

За її словами, сільськогосподарських земель державної власності на території Полтавщини – 1 мільйон 775 тисяч гектарів. Статистику не оновлювали з 2016 року.

Питання інвентаризації земель викликало дискусію членів комісії.

«25 років триває земельна реформа, але досі ми не знаємо, скільки ж в Україні землі. Досі її не можуть цілком облікувати. Інвентаризацію земель потрібно було б завершити до відкриття ринку землі», – зазначив голова комісії, депутат обласної ради Валерій Капленко.

Євген Греков поінформував, що в області на завершальному етапі аудит використання земель сільськогосподарського призначення. Це перевірка правомірності їх використання. Особливу увагу під час її проведення звертали на землі державної, комунальної та колективної власності.

«Є два процеси – інвентаризація та аудит. Їх не потрібно об’єднувати. Держгеокадастр здійснює інвентаризацію земель відповідно до поставлених завдань і до затвердженого плану. Облдержадміністрація проводить аудит використання земель сільськогосподарського призначення. Це фактичний зріз правового стану використання земель. Робота проводиться на виконання відповідного розпорядження голови ОДА, – сказав Євген Греков. – У кожному районі створені комісії, робочі групи. Координував діяльність Департамент агропромислового розвитку. Кінцева дата, до якої райони мали провести відповідну роботу й надати інформацію, була 31 липня. Два райони дані ще не подали, але попередні результати вже маємо. Найбільше порушень виявлено по землях комунальної власності, частина – по землях колективної власності. Деякі з них використовуються незаконно чи без правовстановлюючих документів. Інформацію про виявлені порушення керівники райдержадміністрацій передадуть до правоохоронних органів, останні співпрацюють із місцевою прокуратурою. Будуть вжиті заходи в межах правового поля».

Заступник директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Палій поінформував, що в області з 2016 року діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками. Розрахована вона по 2020 рік. Спрямована на підтримку зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для розвиту індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села.

«На 2020 рік програмою передбачено виділити 21,8 мільйона гривень. Зокрема, з обласного бюджету – 15,5 мільйона гривень. Нині з нього вже виділено 7,9 мільйона гривень, а використано – 1,5 мільйона. У галузі рослинництва, садівництва та ягідництва фінансову підтримку на суму 220,9 тисячі гривень отримали три суб’єкти господарювання, – зазначив Олег Палій. – Торік ми впровадили напрямок технічного переоснащення. Він став затребуваним. Минулоріч за Програмою придбали 20 тракторів. Кошти всі суб’єкти отримали. Цього року також кошти за придбання 7 тракторів відшкодовано. Заявки продовжують надходити. Чотирьом фермерським господарствам погоджено комісією надання 2 мільйонів гривень (по 500 тисяч кожному) на поворотній основі під 3% на 5 років. Іще подано заявки від 6 фермерських господарств на 3 мільйони гривень. Коштів поки що немає, тож ми подали заявку на Департамент фінансів».

Олег Палій повідомив, що очікують збільшення кількості заявок за різними напрямками у другому півріччі. Зазначив, що є потреба в розробці та впровадженні нової програми.

«Напрямки, за якими заявки не надходять, неефективні. Проте за деякими вже не вистачає коштів. Тобто програму потрібно розробляти залежно від потреб ринку і напрямків, які ми хочемо розвивати», – зазначив заступник голови комісії, депутат обласної ради Володимир Куцовол.

«Потрібно належним чином підтримати малий і середній бізнес», – наголосив Валерій Капленко.

Комісія підтримала розробку нової Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини.

« повернутися до списку новин