Пирятинська районна рада
Пирятинський район, Полтавська область

Пирятинське бюро правової допомоги інформує: Чи може спадкоємець відмовитися від прийняття спадщини?

Переглядів: 50
Інколи трапляються ситуація, коли спадщина – це лише зайвий головний 
біль. Скажімо, якщо є декілька спадкоємців, а спадщиною є старий будинок батьків. 

Два брати хочуть відмовитися від
спадщини на користь своєї сестри, яка зараз мешкає у батьківському будинку. Пояснює заступниця  директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко. 
Законодавством України передбачено можливість відмовитися від прийняття  спадщини.
Враховуючи положення статті 1268 Цивільного кодексу України (далі – ЦК  України) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою  чи із застереженням.
Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття  спадщини протягом строку, встановленого для її прийняття. Відмова від  прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Спадкоємець за заповітом має право відмовитися від прийняття спадщини на  користь іншого спадкоємця за заповітом. Спадкоємець за законом має право  відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в  сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі  відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття  спадщини. 
Законодавством передбачено особливості відмови від прийняття спадщини для деяких категорій осіб:
фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від  прийняття спадщини за згодою піклувальника і органу опіки та піклування; неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може  відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів),  піклувальника і органу опіки та піклування; батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини,  належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.
Правові наслідки відмови від прийняття спадщини
якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом,  частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших  спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну, крім  випадків, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь  іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого  спадкоємця;
якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування,частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну, крім випадків, якщо спадкоємець  відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також  коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця;
якщо на спадкоємця за заповітом, який відмовився від прийняття спадщини,  було покладено заповідальний відказ, обов’язок за заповідальним відказом  переходить до інших спадкоємців за заповітом, які прийняли спадщину, і  розподіляється між ними порівну. Відмова спадкоємця за заповітом від  прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.
Для отримання правової допомоги кожен
громадянин може звернутися до 
Пирятинського бюро за адресою: м.Пирятин, вул.
Соборна, 41, тел. (05358) 
3-22-54

« повернутися до списку новин